1.01.2013
Pysznego Nowego Roku !
wszystkim, którzy mnie odwiedzają, życzę
zdrowia i miłości
uśmiechu każdego dnia
oraz dużo dużo szczęścia w Nowym 2013 Roku
niech spełniają się Wasze marzenia
niech wszystko układa się po Waszej myśli
Marta
29.12.2012
Sernik i makowiec
Dwa sprawdzone przepisy na świąteczne ciasta .... każdy ma te swoje ulubione, więc i ja podaję dziś moje, szczególnie jeśli chodzi o sernik, jest genialny, robiony w naszej rodzinie od wielu lat, w tym roku moja siostra piekła dwa serniki, ja dwa makowce, potem następuje wymiana ... w taki właśnie sposób upraszczamy sobie życie :) sernik jest moim zdaniem wyjątkowy poprzez dodatek gotowanych ziemniaków, polecam przepis do wypróbowania, bo warto!
zacznijmy więc od mojego ukochanego sernika.....
SERNIK
składniki:
1kg dobrego białego sera
(odradzam wiaderkowe)
kostka masła
1,5 szklanki cukru
8 jaj
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
4 średnie ugotowane ziemniaki
jeśli ktoś lubi bakalie (najlepiej skórkę pomarańczową i rodzynki)
spód:
1,5 szklanki mąki
0,5 kostki margaryny
0,5 szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 żółtko
Pomieszać mąkę z cukrem i proszkiem. Dodać żółtko i stopniowo miękki tłuszcz. Wyrobić ręką, wykleić blachę.
Masło zmiksować z cukrem, 8 żółtkami, dodawać powoli utarty ser, uduszone ziemniaki, na koniec mąkę z proszkiem i ubite białka oraz bakalie. Na zdjęciu sernik bez bakalii, ale jeden zrobiony był z rodzynkami, pycha. Masę serową wyłożyć na blachę wyklejoną spodem, piec około 1 godziny w 180 stopniach
MAKOWIEC
składniki:
ciasto na spód
2 jajka
1,5 szklanki mąki
0,5 kostki masła
0,5 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
masa makowa
2 puszki masy makowej
4 łyżki powideł
2 łyżki kakao
opakowanie skórki pomarańczowej
małe opakowanie rodzynek
kruszonka
3/4 szklanki mąki
0,5 kostki masła
0,5 szklanki cukru
Cukier utrzeć z tłuszczem, dodawać jajko, mąkę i proszek. Ucierać mikserem. Ciasto schłodzić przynajmniej godzinę w lodówce, wykleić nim blachę. Masę makową pomieszać z resztą składników łyżką, wyłożyć na blachę z wyklejonym spodem. Składniki kruszonki wyrobić rękoma, nałożyć na masę makową, piec około 50 minut w temperaturze 180 stopni
28.12.2012
Knysze z kapustą
zdecydowanie za szybko minęły mi tegoroczne święta .... co roku jest zresztą to samo, dlatego tak bardzo lubię przygotowania do świąt, bo one przynajmniej trwają i trwają i trwają ....
wczoraj zniknęła ostatnia knysza popita resztą barszczu, wyjadam ostatnie kawałki sernika i makowca, smutno trochę, ale trzeba się pozbierać i zacząć myśleć o sylwestrowym menu
ile potraw serwujecie w Wigilię? gdyby ktoś miał ochotę zachęcam do wyliczenia, oczywiście nie ma obowiązku :) jutro przepis na mój ukochany sernik i makowiec, zapraszam
50 dag mąki
szklanka mleka
łyżka masła
2 dag drożdży
1/2 łyżeczki cukru
łyżeczka soli
jajko i kminek na wierzch
farsz:
50 dag kapusty
2 duże cebule
szklanka suszonych grzybów
sól, pieprz
Ciasto: zrobić zaczyn z drożdży, odrobiny mąki, cukru i łyżeczki mleka. Z mąki, mleka i zaczynu zagnieść ciasto. Gdy zacznie lśnić, dodać stopione masło i wyrobić. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Farsz: posiekaną kapustę ugotować, odcisnąć płyn. Cebulę posiekać, przesmażyć na oleju. Kapustę wymieszać z cebulą, doprawić i dusić 15 minut. Moczone kilka godzin grzyby ugotować, odsączyć i przesmażyć. Połączyć z kapustą.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 20 porcji, każdą rozwałkować, nałożyć farsz i sklejać. Piec w temperaturze 180 stopni około 30 minut, pod koniec pieczenia smaruję rozbełtanym jajkiem, można też posypać kminkiem.
wigilijne wspomnienie ....
dzieci recytują wiersze Gwiazdorowi, dzielą się opłatkiem, a potem wypoczywają po obfitej kolacji
gościnnie kuzynki Zuzia i Maja
23.12.2012
Pierniki staropolskie - pieczenie

Upieczone kilka dni temu, prawie o nich zapomniałam ..... wyszły pulchne i miękkie. Kosztowałam wielu różnych pierniczków, z wielu różnych przepisów, smakują mi, ale jednak mojemu przepisowi nadal pozostanę wierna. Piekąc je od tylu lat tylko raz w roku, odczuwam już do nich sentyment, przywołują wspomnienia minionych świąt, jakże miłe wspomnienia ....
Przepis dla zainteresowanych tutaj
Pierniki piekłyśmy z siostrą (dzięki Sroczka!) z podwójnej porcji. W tym roku wyszło około 470 sztuk, bite trzy godziny w kuchni samego pieczenia, ale warto zdecydowanie .... raz w roku można się trochę poświęcić
poniżej relacja z dzisiejszego lukrowania, Tymona debiut, po trzech piernikach mu się znudziło :)
WESOŁYCH ŚWIĄT !!! dla wszystkich, którzy tu zaglądają ...
21.12.2012
Świąteczne kartki i ozdoby 2012
Krok po kroku, krok po kroczku,
Najpiękniejsze w całym roczku,
Idą święta, idą święta ....
Po prostu uwielbiam świąteczną atmosferę i już! W tym roku dałam radę i prawie wszystko już przygotowane. Udało mi się również znaleźć chwilę na kartki i ozdóbki....
w końcu to przecież blog kulinarny miał być .....
pozdrawiam wszystkich bardzo świątecznie !
20.12.2012
Świąteczne ciasteczka
Przygotowania do świąt w toku. Przyszła kolej na ciasteczka. Smaczne, proste, idealne na słodki upominek.
składniki:
200g masła
400g mąki
200g cukru
1 jajko
szczypta soli
10 goździków
10 kulek ziela angielskiego
1 łyżeczka cynamonu
Przesianą mąkę wymieszać z cukrem, solą i rozgniecionymi w moździerzu przyprawami. Dodać pokrojone masło i wyrobić rękoma. Następnie dodać jajko i zagnieść. Ciasto przynajmniej na godzinę włożyć do lodówki. Rozwałkować, wykrawać ciasteczka i piec w temperaturze 180 stopni około 10 minut.
w tym roku postanowiłam również poskładać kartoniki według pomysłu Sigrid Verbert, autorki książki "Smakowite prezenty" , oto efekty mojej pracy :)
kilka gwiazdek powędrowało również na choinkę
18.12.2012
Wino grzane
Uwielbiam grudzień ...... za pierniki, za karpia, za śnieg, za zapach cynamonu w domu, za choinkę (my już mamy !) , za cudowną świąteczną atmosferę ....mogłabym wymieniać i wymieniać
między innymi również za grzane wino, które ostatnio przygotowujemy sobie prawie codziennie
składniki:
butelka czerwonego słodkiego wina
1 pomarańcza
1/2 cytryny
łyżka goździków
łyżeczka cynamonu
ewentualnie odrobina miodu
Owoce dokładnie umyć (nawet sparzyć) i pokroić w plasterki, wino wlać do garnuszka, dodać przyprawy oraz lekko wyciskając sok (do garnka z winem oczywiście) owoce, podgrzać na małym ogniu nie doprowadzając do wrzenia, gorące przelewam przez sitko i voila gotowe
pyszne i rozgrzewające ...szczególnie pite przy kominku i choince, siedząc w ciepłych wełnianych skarpetach, dla mnie bajka .... uwielbiam grudzień .... a Wy?
16.12.2012
Ozdoby z masy solnej
Dziś może mało kulinarnie, ale jednak coś z mąki i soli zostało stworzone. Świetna frajda dla dzieciaków i muszę przyznać, że naprawdę się wykazały. Wszystko zrobiły same, począwszy od urabiania masy .... ja obsługiwałam tylko piekarnik :)
przepis na masę solną:
szklanka mąki
szklanka soli
125 ml wody
Składniki należy zagnieść do otrzymania gładkiej, jednolitej masy. Lepimy co tylko nam się zamarzy. Aby móc prędzej przystąpić do malowania, włożyłam ozdóbki do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na około 15 minut. Jeśli mamy więcej czasu, wystarczy je zostawić na parę godzin do wyschnięcia.
mały fotoreportaż zapraszam :)
wykonane ozdoby były prezentem dla całej klasy Niny
14.12.2012
Pomarańczowo imbirowa pierś z kurczaka
dawno nie jadłam tak aromatycznej piersi z kurczaka, już nawet dla samego zapachu w domu warto ją przyrządzić ... rewelacja!
przepis znalazłam w kuchni Whisper i bardzo jej za to dziękuję :)
wprowadziłam kilka zmian, ale tylko dlatego, że brakowało mi jednego składnika, pewnie z oryginalnym sosem teriyaki byłoby jeszcze pyszniej
2 piersi z kurczaka
5 łyżek soku z pomarańczy
3 łyżki sosu teriyaki
(ja zamiennie użyłam sosu sojowego, przyprawionego cukrem, imbirem, anyżem, cynamonem i kminkiem)
2 ząbki czosnku
2 łyżki octu ryżowego
1 łyżeczka tartego imbiru świeżego
2 łyżki miodu naturalnego
szczypta suszonego tymianku
szczypta soli
oliwa
przygotowanie:
Jedną łyżeczkę sosu teriyaki wymieszać z sokiem z pomarańczy i ząbkami czosnku (pokrojonymi w plastry) tymiankiem i szczypta soli. Włożyć piersi z kurczaka i odstawić minimum na godzinę. Po tym czasie usunąć ząbki czosnku. Na rozgrzaną oliwę włożyć piersi z kurczaka i przez chwilę obsmażyć z obu stron. Mięso zdjąć z patelni i odłożyć na bok. Na patelnię wlać pozostałą ilość sosu teriyaki, ocet ryżowy, miód oraz imbir podgrzać przez chwilę, aby składniki się połączyły. Mięso ułożyć w naczyniu żaroodpornym, posmarować na wierzchu glazurą i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Piec przez 25 minut.
Podałam z ogórkami curry własnej produkcji, dzieci dostały również dodatek ziemniaków puree.
10.12.2012
Trufle z earl grey
Przepis pochodzi z książki "Smakowite prezenty" Sigrid Verbert, nadal gorąco polecam, pod choinkę prezent jak znalazł!
Dla fanów gorzkiej czekolady to idealny dodatek do kawy ...
składniki:
330 g gorzkiej czekolady (u mnie 70%)
250 ml świeżej śmietany
50 g masła
1 łyżka naparu z herbaty earl grey
kakao
Pokruszyć drobno czekoladę i stopić w kąpieli wodnej. Doprowadzić śmietanę do wrzenia, zdjąć z ognia, dodać herbatę, przykryć i zostawić na 10 minut do naciągnięcia. Następnie śmietanę przecedzić, podgrzać ją i w trzech porcjach dodać do czekolady (po każdej porcji dobrze wymieszać). Dodać miękkie masło pokrojone w kosteczkę, dobrze wymieszać i zostawić do wystygnięcia. Gdy krem będzie prawie twardy uformować kuleczki, obtoczyć je w kakao i przechowywać w lodówce.
Ja dodałam od siebie dodatkowo dwie łyżki mielonych migdałów i dwie łyżki brandy :) a robiłam z połowy porcji
a kilka tak na zimowo obtoczyłam w wiórkach kokosowych .... choć w wersji z kakao były smaczniejsze
Subskrybuj:
Posty (Atom)











