24.11.2013

Spaghetti z cukinią



To danie przygotowuję już od jakiegoś czasu, ale dopiero dziś doczekało się publikacji. Chcę się z Wami podzielić tym przepisem, bo rzeczywiście warto. Jako wiecznie utyskująca na brak czasu mama stawiam na obiady szybkie, proste i pożywne. Do takich zaliczam ten makaron. Przepis podejrzałam na blogu W sezonie , ja wprowadziłam zmiany, ale w obu wersjach jest zapewne smacznie :)

składniki:
1 duża cukinia
1 duża cebula czosnkowa
4 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
duży kubek śmietany
sól, pieprz
makaron spaghetti
parmezan

Cukinię i cebulę pokroić w kostkę, czosnek w plasterki. Makaron ugotować. Na rozgrzaną oliwę wrzucam cebulę, czosnek, po krótkim podsmażeniu dorzucam cukinię, podsmażam kolejną chwilę, podlewam około 0,5 szklanki wody i duszę pod przykryciem około 10-15 minut. Gdy cukinia jest miękka, blenduję całość delikatnie, zostawiając jednak małe kawałki cukinii, łączę ze śmietaną, doprawiam solą i pieprzem, dorzucam makaron i gotowe. Mówiłam, że będzie szybko! Podajemy posypane startym parmezanem. 


16.11.2013

Raffaello



Idealna propozycja dla tych, którym nie chce się piec, a mają ochotę na coś słodkiego. Słone krakersy doskonale moim zdaniem łączą się ze słodką masą budyniową i wiórkami kokosowymi. Polecam!

składniki:
2-3 paczki krakersów
(prostokątnych lajkonik)
2 budynie śmietankowe
2 łyżki mąki ziemniaczanej
3/4 szklanki cukru
1 żółtko
250g masła
200g wiórków kokosowych
1 litr mleka

Do kubka odlać trochę mleka, resztę zagotować z cukrem. Do odlanego mleka wsypać budynie i mąkę ziemniaczaną. Zrobić budyń, ostudzić. Masło zmiksować z żółtkiem, dodając po łyżce budyniu miksować dalej, dodać około 150 g wiórków i wymieszać.
Na blachę wykładać krakersy, krem, krakersy, krem, krakersy, krem. Ostatnią warstwę kremu posypać pokruszonymi krakersami oraz zrumienionymi wiórkami kokosowymi. Wstawić do lodówki, najlepiej na noc. Ja masę robię najczęściej z 1,5 litra mleka i trzech budyni, ilość masła i cukru pozostawiam bez zmian. warstw wychodzi wtedy więcej, a ciasto jest wyższe.

11.11.2013

Murzynek - dziecinnie prosty





wspomnienie halloweenowego ciasta i kilka migawek z jego przygotowań ...

składniki:
4 szklanki mąki
1 szklanka oleju
4 jajka
1 szklanka cukru
2 szklanki mleka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki kakao

*dodatkowo 2 kremówki i barwniki, cukier puder

Jajka zmiksować z cukrem, dodawać powoli olej, następnie mąkę, mleko, proszek i kakao. Ciasto wylać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia Piec około 50 minut w temperaturze 180 stopni. Ozdobić dowolnie. U nas była to ubita kremówka z cukrem pudrem i barwnikami.







4.11.2013

Chleb na zakwasie z karmelizowanym porem i pestkami


Bardzo dziękuję Amber za zaproszenie mnie do wspólnego październikowego pieczenia. Chleby piekę od niedawna, ten był dla mnie prawdziwym wyzwaniem! Ale dałam radę. Świadomość wspólnego pieczenia w tak licznym gronie bardzo bardzo przyjemna, a smak i zapach karmelizowanego pora fantastyczny.

Przepis Moniki :

Na 12 godzin wcześniej przygotuj zaczyn:
2 łyżki zakwasu pszennego
1,5 szklanki mąki
3/4 szklanki wody

Do zakwasu wlej wodę, rozmieszaj je razem i dodaj mąkę. Połącz składniki do uzyskania względnie gładkiej pasty. Owiń naczynie folią spożywczą, odłóż w ciepłe miejsce na przynajmniej 8 godzin. Aby sprawdzić czy zakwas jest gotowy do dalszej pracy nabierz go na łyżeczkę i upuść do szklanki wypełnionej wodą. Jeżeli pływa po jej powierzchni, można działać dalej. Jeżeli tonie, musi fermentować dalej.
Przygotuj ciasto właściwe:

2 szklanki wody
800 g mąki pszennej typ 550
400 g mąki pszennej razowej
1,5 łyżki soli
cały zaczyn (- 2 łyżki)
2 duże pory
1 łyżka miodu
2 łyżki octu balsamicznego
200 g pestek ze słonecznika
100 g pestek z dyni
2 łyżki masła

Do miski wlej wodę. Dodaj zaczyn zostawiając dwie łyżki, które posłużą Ci jako zaczątek nowego chleba. Zaczyn rozmieszaj z wodą, wsyp mąkę i połącz ją z wodą przy pomocy rąk, ale nie wyrabiaj. Miskę przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut.

W międzyczasie przygotuj dodatki. Pora pokrój w cienkie plasterki. Wrzuć na rozgrzaną oliwę i smaż do momentu, aż zmięknie. Dodaj miód i ocet balsamiczny, wymieszaj, a kiedy płyny odparują a por pokryje się ciemną glazurą ściągnij go z ognia i wystudź. Na tej samej patelni rozpuść masło i wsyp pestki z dyni i słonecznika. Usmaż je na złoto, ściągnij z ognia, pozostaw do ostygnięcia i dodaj do pora.

Do ciasta dodaj sól i przygotowane wcześniej, wystudzone dodatki. Przy pomocy miksera połącz je z ciastem. Następnie wyrzuć ciasto na blat i podsypując minimalną ilość mąki wyrób gładkie ciasto chlebowe, które ładnie odchodzi od blatu.

Wyrobione ciasto umieść w naoliwionej misce. Pozostaw do fermentacji na 2 godziny w międzyczasie 2 razy w odstępach 45 minutowych wyrzuć je na lekko posypany mąką blat, rozpłaszcz i złóż na trzy, a następnie jeszcze raz na trzy. Przefermentowane ciasto podziel na trzy lub dwie części. Uformuj z nich kule i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie uformuj je w okrągłe, lub podłużne bochenki, umieść w wysypanych mąką koszykach do wyrastania i pozostaw do wyrośnięcia na ok. 4 godziny w temperaturze pokojowej lub 8 godzin w lodówce.

Wyrośnięty chleb natnij przed włożeniem do pieca. Piecz w naparowanym piekarniku nagrzanym do 230 stopni przez ok 40 minut. Po upieczeniu wystudź.


Lista wspaniałych październikowych Piekarek: