28.04.2014

Sałatka z sardynkami



Dość już słodyczy! Wakacje zbliżają się małymi krokami, pora trochę o siebie zadbać i zamiast sernika zaserwować sobie np. taką sałatkę. Należy ona do mojej ulubionej kategorii czyli błyskawicznych. Pożywna, zdrowa, smaczna co tu dużo pisać, fanom sardynek polecam !!

składniki:
roszponka (lub inna sałata)
czerwona cebula
puszka sardynek
opakowanie sera feta
oliwa z oliwek
pieprz (u mnie czerwony)
ewentualnie sól i odrobina octu balsamicznego

Roszponkę umyć, osuszyć i wyłożyć na półmisek. Ułożyć na niej odsączone sardynki, pokrojoną cebulę i ser feta. Skropić oliwą, posypać pieprzem. Sardynki nadają sałatce tak intensywnego smaku, a ser feta smaku słonego że solenie można pominąć. Przed podaniem skropić delikatnie ciemnym octem balsamicznym. 

23.04.2014

Sernik gotowany



To kolejny ze smaków mojego dzieciństwa. Dokładna nazwa z przepisu brzmi "Sernik nalewany cioci Ali". Ciocia mieszka we Wrocławiu i to tam zawsze go jadłam. Pamiętam jak chodziło się po niego do chłodnego pokoju. Sernik był zawsze w metalowej blaszce, miał rodzynki, a na spodzie herbatniki petit beurre. Dokładnie taki zrobiłam Ninie na urodziny, ale nie zdążyliśmy zrobić zdjęć. Na Wielkanoc przygotowałam go trochę inaczej. Mianowicie upiekłam spód i polałam polewą kajmakową. Obie wersje są smaczne jednak dla mnie chyba lepszy ten bez kajmaku i z rodzynkami. Mimo tego, że planując polać go polewą dodałam mniej cukru, był dla mnie trochę za słodki. Dzieciom chyba jednak bardziej smakowała ta wersja, polecam przygotować obie, tym bardziej, że jest to sernik expresowy. Jeśli użyjemy herbatników jako spodu robi się go dosłownie w 15 minut. Używając gotowej polewy z puszki należy użyć cienkiej warstwy, inaczej tak jak to było u mnie będzie ściekać po kilku godzinach.

Podaję oryginalny przepis cioci, na 1 kg sera,. Robiąc go na blaszce powiększyłam porcję o połowę, przygotowując ten na zdjęciach, dla dużej ilości łasuchów, na dużej tortownicy użyłam 2 kg sera. Ilość cukru jest indywidualna, więc polecam dosładzać i próbować podczas gotowania i dodać go finalnie tyle ile lubimy. U mnie jest go zawsze mniej niż w przepisie.

składniki:|
1 kg sera (tłusty lub śmietankowy ser w kostkach)
1 szklanka cukru
4 żółtka
2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
3 cukry waniliowe
1 łyżka masła

dodatkowo:
rodzynki lub skórka pomarańczowa + herbatniki na spód 
albo polewa kajmakowa z puszki + uprażone migdały i samodzielnie upieczony spód

Ser przekręcić przez maszynkę lub dokładnie zmiksować blenderem (ja tak robię) Wrzucić do jak najmniej przywierającego garnka lub dużego rondla, dołożyć pozostałe składniki i gotować 10 minut stale mieszając. Wylać na wcześniej przygotowany spód, pozostawić do ostygnięcia i schować do lodówki, najlepiej na całą noc, choć już po kilku godzinach jest gotowy do jedzenia.

Jeśli mamy więcej czasu i sami chcemy przygotować spód podaję przepis, z którego ja korzystam, w wersji expresowej polecam blachę wyłożyć herbatnikami.

składniki:
2 jajka
1,5 szklanki mąki
0,5 kostki masła
0,5 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Cukier utrzeć z tłuszczem, dodawać jajka, mąkę i proszek. Ucierać mikserem. Ciasto schłodzić przynajmniej godzinę w lodówce, wykleić nim blachę. Piec około 15-20 minut w temperaturze 180 stopni.




                                                                                         *kto zauważył muchę na pierwszym zdjęciu ??

18.04.2014

Babka piaskowa



Przepis na bardzo szybką i prostą w wykonaniu klasyczną babkę piaskową. Robiłam ją dwa dni pod rząd, najpierw dla Tymona do przedszkola na wielkanocne śniadanie, następnego dnia dla Niny. Dzieciom smakowała, jutro planuję zrobić również dla nas. Polecam. Źródło przepisu

składniki:
250g masła lub margaryny
200g cukru
4 jajka
szczypta soli
150g mąki pszennej *
150g mąki ziemniaczanej


Sposób przygotowania:
Oddzielić żółtka od białek.
Masło zmiksować na najwyższych obrotach ze szczyptą soli na puszystą, jasną masę. Dalej miksując, na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo cukier, a następnie po jednym żółtku. Każde żółtko miksować co najmniej 1 min.
Osobno wymieszać mąkę pszenną z ziemniaczaną. Dodać stopniowo do utartej masy. Nie mieszać za długo, tylko do połączenia składników. (Można miksować na najniższych obrotach).
Białka ubić na sztywno i wmieszać delikatnie łyżką drewnianą lub szpatułką.
Ciasto przełożyć do formy keksowej wysmarowanej margaryną i posypanej mąką. (Jeśli macie małe lub średniej wielkości jajka to powinna wystarczyć forma o długości 25cm, przy większych jajkach należy użyć dłuższej formy).
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 60min. (do suchego patyczka) w temperaturze 160°C. Ja piekłam z termoobiegiem 50 minut.
Ciasto pozostawić w formie, aby lekko ostygło. Kolejno wyłożyć na kratkę z piekarnika i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Posypać cukrem pudrem lub udekorować lukrem.



15.04.2014

Tort lodowy Nigelli



Nina, jaki chciałabyś tort na urodziny?
- Twixowy Mamo!

W pierwszej chwili chwyciłam się za głowę, twixowy myślę sobie, czyli jaki?  Z pomocą przyszła Nigella, tort okazał się strzałem w dziesiątkę. Pyszny, polecam! Podaję oryginalny przepis.

1,5 litra lodów waniliowych (użyłam Manhattan 1,4 litra)
100g orzechów w miodzie (użyłam włoskich)
150g markiz z nadzieniem czekoladowym
2 batony Twix
200g groszków czekoladowych

sos:
2 łyżki masła
2 łyżki białego cukru
3 łyżki brązowego cukru
125ml śmietany kremówki
kilka kropli ekstraktu waniliowego
1/2 szklanki złotego syropu
(przepis na sos podaję, ja użyłam jednak gotowej masy kajmakowej)

Wyjmij lody z zamrażarki by odrobinę zmiękły. Do foliowej torebki wrzuć ciastka i batony, całość rozbij wałkiem, na małe i duże kawałki. Przełóż lody do miski od miksera, wsyp do niej pokruszone ciastka, batony, pozostawiając odrobinę do przybrania gotowego ciasta. Dodaj również, orzechy i groszki czekoladowe, wszystko dokładnie wymieszaj. Gotową masę lodową przełóż do tortownicy wyłożonej, folią i wstaw do zamrażarki.
Aby przygotować sos karmelowy umieść masło, cukier i syrop w rondlu i gotuj przez ok. 5 minut. Następnie dodaj ekstrakt waniliowy i śmietanę, gotuj jeszcze przez minutę. Zdejmij garnek z ognia i przelej sos do dzbanka, odstaw na bok by ostygł.

Tort lodowy wyjmij z lodówki wierzch posyp pokruszonymi ciastkami i polej sosem.

*ja wszystkie pokruszone ciastka i batony zmieszałam z lodami, do dekoracji użyłam trzeciego twixa












6.04.2014

Sałatka z buraków w majonezie




Świetna odskocznia od tradycyjnej sałatki w majonezie. Zasmakowała całej rodzinie, szczerze polecam. Przepis powstał po ugotowaniu buraczków, których nie chciało mi się ścierać na tarce. Podejrzałam kilka przepisów w internecie i stworzyłam swój.

składniki:
10 ugotowanych niedużych buraków
(ja najczęściej gotuję je dzień wcześniej wieczorem)
6 ugotowanych jajek
8 ogórków konserwowych
4 jabłka
2 czerwone cebule
3-4 łyżki majonezu
1 łyżka musztardy
sól, pieprz
szczypiorek

Wszystkie składniki kroimy w dość dużą kostkę, cebule na drobno, solimy, pieprzymy, dodajemy majonez, musztardę i mieszamy. Podajemy ozdobione szczypiorkiem. Jednym słowem prościzna !!




1.04.2014

Zamek rycerski na deser




Nie było mnie przez chwilę ..... słońce i rozpoczynająca się wiosna, skutecznie oddalają mnie od komputera. Kwitnące rośliny napełniają mnie energią jak nic innego. Ogródek przekopany, pierwsze cebulki zasadzone! Zatem chwila na deser, a dokładniej deser rodzinny :) Przygotowanie zamku zajmuje kilka godzin, ten jeden raz możemy jednak nie gotować obiadu i skorzystać z serwisu internetowego PizzaPortal.pl, na którym bez problemu zamówimy jedzenie online. Zabawa przy budowaniu zamku jest przednia, a wspólnie spędzony czas bezcenny. Moje dzieci były po prostu zachwycone!! Polecam!!


składniki na ciasto:
kostka margaryny
2 tabliczki mlecznej czekolady
1 tabliczka gorzkiej czekolady
7 jajek
300g brązowego cukru
350 mąki
200g zmielonych migdałów
2 łyżeczki proszku do pieczenia
składniki na lukier:
2 białka
cukier puder

Pokrojoną czekoladę i margarynę wrzucić do garnka, rozpuścić w kąpieli wodnej i ostudzić. Jajka ubić z cukrem, zmiksować z mąką, proszkiem i migdałami. Pod koniec dodać płynną masę czekoladową. Ciasto wylać na wyłożoną papierem do pieczenia dużą blachę. Piec 25 min w temperaturze 180 stopni. Ubić białka na sztywną pianę i zmiksować z taką ilością cukru pudru aby lukier miał kleistą konsystencję (będzie służył jako zaprawa murarska). Po ostygnięciu ciasta, pokroić je na elementy w kształcie cegieł. Budować sklejając lukrem. Aby konstrukcja była bardziej stabilna warto zachować reguły wiązania stosowane przy murowaniu ścian z cegły.